Özgür Burlu ile sözlü tarih görüşmesi

Biz Tahtakale’de 34 yıldır ve 2 kuşaktır ikamet ediyoruz. Daha evvelce Mumcular’da oturuyorduk. 1976 yılında Tahtakale’ye geldik.

1949 – Mahmut Burlu, Kamil Saker, Yaşar Benker, Şeref Erler, Cemile Hanım, Mümine Hanım, Hüsniye Hanım, Erdem Saker’in Kız Kardeşi

Babam eski adıyla Kazgani Mektebi’nde 42 yıl hizmette bulunmuştu. Sonradan okulun ismi Süleyman Çelebi olarak değişti ve ihtiyaca göre büyüdü. Babam öğrencilerinin sosyo-ekonomik durumlarını bilir; onlara yardım ederdi. Bu şekilde yüzlerce öğrenci yetiştirdi. Meslektaşları bilmediklerini babama sorarlardı. Ona ayaklı kütüphane ismini takmışlardı. Babamın ismi Mahmut Burlu idi. Ağabeyimi tanımayan yoktur; Bursa’nın en eski doktorlarındın Rüştü Burlu. Hayatını sosyal hizmetlere adamış, onlarca dernek ve vakıflarda halen hizmet vermekte, destek olmaktadır. Birçok hizmet binasının yapımında, idaresinde, yaşatılmasında onun büyük gayreti ve hizmeti vardır. Diğer ismi de “Garibanlar Babası”dır. Onunla gurur duyuyor, uzun ömürler diliyor ve hizmetlerinin devamını niyaz ediyoruz. Burada bir vefa borcu olarak Tahtakale’de ki evimizin yapılmasında büyük emeği geçen değerli akrabamız Burhanettin Anasonoğlu’nu rahmet ve minnetle anıyorum. O da Tahtakale’de yıllarca ikamet etmişti. Yine onun ağabeyi olan İhsan Anasonoğlu’da Tahtakale’nin en eski bakkallarından biriydi. Tahtakale’de 40-50 senelik hizmeti vardı. Onu da rahmetle anıyorum.

1-Mahmut Burlu-2-Özgür Burlu-3-Erdem Saker

Ben yıllarca Kapalıçarşı başında havluculuk yaptım. 1993 yılında işyerimi kapattım. Tahtakale Bursa’nın en güzel yerlerinden biridir. Şu anda bazı eksikleri var; layık olduğu yere mutlaka kavuşacağını ümit ediyorum.

ARAMA YAP