Necati Biçen ile sözlü tarih görüşmesi

1948 doğumluyum. Tahtakale Mahallesi İne Bey cad no:36 Biçen apartmanında oturuyorum. Babadan kalma bu ev, Osmanlılar döneminde Tahir Paşa konağıymış; daha sonra yerine Zeki Müren’ in okuduğu 1. ortaokul yapılmış. Babam orayı 1948 yılında yirmi bin liraya satın almış. 1995 de bu bina yıkılıp yerine apartman yaptırdık. Ben de bu evde doğmuşum. Babamın ismi Nazım Biçen.

Komşularımız Nedip Aktarlar, Orhan Edigün, Tayyare Bey, Dobu Çiftliği sahipleri, Sabri Pala’ydı.

O dönemde komşuluk ilişkileri çok kuvvetliydi. Altmış yıl geçmesine rağmen hala o zaman ki komşularımla görüşüyorum. Eskiden herkesin evi bahçeli ve ahşaptı; imar izni fazla yoktu.

Mahalleye su, Pınarbaşı’ndan gelirdi. Bizim bu suyu çevirip havuz yapar; orada kavunu, karpuzu falan soğuturduk. Buzdolabı 70lerden sonra geldi. İlk telefon ise 1975lerde geldi; hatta 10 yıl sıra bekledikten sonra bağlandı.

O zamanlar mahallede oturanlar, Bursa’nın yerlileriydi. Bir kısmı Yugoslavya’dan göçmüş. Bizim dedelerimiz de Yugoslavya’dan gelmiş.

O zamanlar İnebey Medresesi Kütüphanesi’nde çok eski eserler ve el yazmaları bulunuyordu. Eski yapı olarak İne Bey hamamı ve Gözede yatırı bulunuyor.

Sünnetlerde, düğünlerde herkes birbirine yardıma giderdi; gitmemek ayıp sayılırdı. Hıdrellezde ağaca dilekler adanırdı. Mahallede herkes genelde esnaftı.

IŞIK DEMİR 08.09.2010

ARAMA YAP