Hamdi Sünnetçioğlu ile sözlü tarih görüşmesi

1929 yılında İnegöl’de doğdum. Ailem çok eski İnegöllü’dür. 1949-50 yıllarında Bursa’ya asker olarak geldim. Terhis olunca da bir daha dönmedim.

1954 yılında Mekik Kumaş Mağazası Ziya Uğur’un Kapalıçarşı’daki dükkanında tezgahtar olarak çalışmaya başladım. O dönemin esnafları: Üçiş Manifatura, Sami Zara/Zara Manifatura, manifaturacı Mehmet Fere, manifaturacı Nurettin Foça, İrez Tuhafiye/Osman İrez, manifaturacı Muzaffer Elmacıoğlu, Çiçek Manifatura Mağazası İsmail Saygıner.

1958 yangınında ben İstanbul’daydım. İstanbul’dan dönerken Mudanya tepelerinden bile yangın görünüyordu. Bizi Çarşı Karakolu’nun olduğu yerden daha yakına sokmadılar. Ancak 3 gün sonra çarşıya girebildik. Ziya Bey sigortadan para almıştı. Yangından hemen sonra Setbaşı’nda Uğur Mekik Mağazası olarak tekrar dükkan açtı. Belediyenin, Orhan Parkı’ndaki şu an suların olduğu yere yaptığı geçici dükkanlar kendisine küçük geldi. Bizde o dükkanı bize vermesini rica ettik. Hiçbir ücret almadan o dükkanı bize verdi. Biz de ortağım Ali İnan ile birlikte Garanti Kumaş adıyla, 31 Temmuz 1959 tarihinde, o dükkanda terzi malzemeleri satmaya başladık. Böylece ticarete başlamış oldum. 1965 yılında bu dükkanları belediyeye teslim ettik. Belediye de onları yıktı. Kapalı Çarşı’da yeni bir dükkan açtık. 1985 yılına kadar Kapalı Çarşı’daydık. Daha sonra Atatürk Caddesi Koruyucu İş Hanı’nda devam ettik. 2009 yılında oradaki dükkanı da kapattık. Şuan da Nalbatoğlu’nda Eser-Kirazlı İş Merkezi’nde bulunmaktayım.

Sibel Gök tarafından 26 Mart 2010 tarihinde görüşülmüştür.

ARAMA YAP