Ersan Şekercioğlu ile sözlü tarih görüşmesi

1938 Bursa doğumluyum. Babam İhsan Şekercioğlu. Şekercioğlu Kırtasiye’nin sahibiydi. İlk dükkânımız şimdiki Atatürk Caddesi’nde Kafkas Pastanesi’nin olduğu bölgedeydi. 88 yıllık bir geçmişimiz var. Herkes kırtasiye anlamında aradığını bizde bulurdu. Uzun yıllar Hocaalizade Mahallesi’nde oturduk. Evimiz ahşaptı. İki kanatlı kocaman bir kapısı, renkli camları, tırabzanlı merdivenleri bulunmaktaydı. Kapıdan, avluya girerdik. Evlerde mangallar, taş aynalar vardı. Misafirimize, misafir odaları hazırlanırdı. Bu odalara girmek yasaktı. Bir odada soba yanardı. Çok kar yağar; soğuk olurdu.

O zamanlar Bursa’da 6-7 tane taksi vardı. Bulut Taksi Yazıhanesi Mehmet Bulut, Ulucami’nin oradaydı. Oğlu, avukat Turgut Bulut bizim komşumuzdu. Avukat Reşat Türe, Eteller, Yazıcılar, Saraç Sami de diğer komşularımızdı. Mahallemizde, o günün şartlarında maddi durumu üst düzeyde olan kişiler otururdu. Genelde esnaf kesimiydi. Genelde mutaassıp insanlar yaşardı.

Hocaalizade Caddesi’nin başında “Şaban Süthanesi” vardı. Mahalleden çanını çalarak yoğurtçu geçerdi. Çan sesini duyunca, bilirdik ki; yoğurtçu geçiyor. Annem ve babam Temenyeri’ne gazoz ve çay içmeye giderdi. Sinemaya gidilirdi. O günlerde insanların yapabildiği eğlence ve aktiviteler bunlardı. Bizler de çocukken kukalı saklambaç oynardık.

Setbaşı’nda, şimdiki Yapı Kredi Bankası’nın olduğu yerde Dilek Sineması vardı. Sinemanın karşısında Nurettin Sirkeci’nin yeri bulunmaktaydı. Kendisi boza satardı. Çekirge’de meşhur Çardak Lokantası, Atatürk Caddesi’nde Ziraat Bankası’nın yanında İnegöl Köftecisi, tatlıcı Galip (çok güzel kayısı tatlısı yapardı), Tayyare Sineması’nın karşısında Şehir Lokantası çok meşhur yerlerdi. Ulucami’nin karşısında Ciğerci Hasan Usta (Nihat Aslanoba’nın babası/Erikli suları) ve sonrasında Aslanobaların Lezzet Lokantası, yanında da muhallebici Nezir vardı. Heykel’de Turan Pastanesi, Kafkas Pastanesi, Tayyare Sineması’nın yanında İskender Kebapçısı halen devam eden eski firmalardı.

13 Nisan 2010 Sibel Gök

ARAMA YAP