Burhan Çakıcı ile sözlü tarih görüşmesi

1961 Bolu doğumluyum. Babamın memuriyetinden dolayı 1970 yılında Bursa’ya geldik. İlk, orta ve lise öğrenimimi Bursa’da tamamladım. 1992 yılında Yenimahalle’ye yerleştim. Çeşitli kurumlarda çalıştıktan sonra Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’ndan 2008 yılında emekli oldum ve 2009 yılında mahalleme hizmet amacıyla seçimlere katılarak muhtar seçildim.

Yenimahalle 1860 yılında Kırım ve Romanya’dan gelen göçmenlerin zamanın valisi tarafından o zamanlar ormanlık alan olan bu yamaç bölgeye yerleştirilmesiyle oluşmuş bir mahalledir. Bu yeni oluşan bahçeli dar sokaklı mahalleye o gün için “Yeniyer” adı verilmiş, çukur kalan kısma da Romanya’dan gelen göçmenler yerleştirilip “Babadağ” denmiş. Bir süre sonra bu iki bölge birleştirilerek “Yeniyer” ismini almış, Cumhuriyet döneminde de mahallenin ismi “Yenimahalle” olarak değiştirilmiştir.

Yenimahalle’nin kuzeyinde Namazgâh Mahallesi, batısında Mollaarap Mahallesi, güneyinde Teferrüç Mahallesi ve doğusunda Piremir Mahallesi bulunmaktadır.

Yenimahalle’de 6 cadde ve 27 sokak bulunmakta olup 6500 kişi ikamet etmektedir. Mahallemizde 2 cami ve 1 ilköğretim okulu bulunmaktadır. Mahallemizde yaşayan nüfusun çoğunluğu emekli ve işçi olup her meslekten insan ikamet etmektedir.

 

ARAMA YAP